Here are the results and some pictures of this year's winners at the 2014 Māori Sports Awards held in Auckland.
TE WHARE MĀTĀPUNA O TE AO MĀORI – Māori Sports Hall of Fame
Stacey William Jones ONZM (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi) of Auckland – rugby league
Philip Mikaera Tataurangi (Ngāti Kahungunu) of Auckland – golf
INDIVIDUAL MĀORI WORLD CHAMPIONS
Adam Tuwhitu Lowe (Ngāti Tūwharetoa, Ngāpuhi) of Invercargill – wood chopping, power sawing
Alannah Rihari (Ngāpuhi) of Kerikeri – crossfit
Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – wood chopping, power sawing
Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Māhaki, Ngāti Porou) of Ōhope, Bay of Plenty – canoeing
Sonia Manaena (Ngāti Porou, Ngāi Tahu) of Invercargill – powerlifting
MĀORI IN WORLD CHAMPION TEAMS
NZ Rowing: Caleb Shepherd (Ngāti Porou); Fiona Bourke (Ngāti Kahungunu); Fin Howard (Ngāi Tai)
NZ Under-23 Rafting: Dale Thomas (Te Arawa, Ngāti Pikiao); Taylor Taute-Hohepa (Te Arawa); Toni White-Waerea (Te Arawa, Ngāti Pikiao); Kayla Pene (Te Arawa, Ngāti Rangiwewehi)
NZ Para-Cycling: Emma Foy (Ngāpuhi)
NZ Women's Sevens: Gayle Broughton (Ngāti Ruahine, Ngāti Ruanui); Sarah Goss (Ngāti Kahungunu); Carla Hohepa (Tainui, Ngāti Kahungunu, Ngāti Tūwharetoa); Huriana Manuel (Ngāpuhi); Kayla McAlister (Te Āti Awa); Tyla Nathan-Wong (Ngāpuhi); Alexis Tapsell (Ngāti Pikiao); Portia Woodman (Ngāpuhi); Katrina Whata-Simpkins (Te Arawa); Alley Chelsea (Ngāti Maru); Jordan Webber (Ngāti Ranginu); Shiray Tane (Ngāti Maniapoto)
NZ Power Sawing: Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui); Adam Tuwhitu Lowe (Ngāti Tūwharetoa, Ngāpuhi)
Natural Bodybuilding Mixed Pairs – Pro Figure: Teneka Hyndman (Ngāti Tūwharetoa)
NGĀ KAIWHIWHI MŌ NGĀ KARAHIPI – Māori Sports Awards Scholarships
Manukau Institute of Technology: Clayton Strickland (Ngāi Tai, Whakatōhea) of Māngere College; Maihi Barbarich (Ngāpuhi) of Te Kura Māori o Ngā Tapuwae
Skills Active Aotearoa: Koroheke Moana-Taniwha (Waikato) – waka ama, ki-o-rahi, rugby league
MĀUI TIKITIKI-Ā-TARANGA – Māori Sports Administrator of the Year (Joint Winners)
Trina Tamati (Ngāti Kahungunu) of Auckland – rugby league nines
Heather Skipworth QSM (Ngāti Kahungunu, Ngāi Tahu) of Napier – Iron Māori
TE TOIHUAREWA – Disabled Māori Sports Person of the Year
Emma Foy (Ngāpuhi) of Cambridge, Waikato – para-cycling
TE ARATIATIA – Māori Sports Umpire/Referee of the Year
Glen Warrick Jackson (Ngāi Tahu) of Tauranga – rugby
NGĀ IKA Ā WHIRO – Māori Sports Team of the Year
Māori All Blacks
TE REO Ō TE PARA WHAKAWAI – Māori Sports Media Award of the Year
Rewa Harriman (Te Whakatōhea, Te Māhurehure), Te Kāea – Sports Reporters (Māori Television/Te Reo) – Māori All Blacks Tour
TE MARU Ō TŪMATAUENGA – Māori Sports Coach of the Year
Stacey William Jones ONZM (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi) of Auckland – rugby league
TE TAMAHINE-Ā-PAPATŪĀNUKU – Junior Māori Sportswoman of the Year
Tyla Nathan-Wong (Ngāpuhi) of Auckland – rugby sevens
TE TAMA-Ā-RANGINUI – Junior Māori Sportsman of the Year
Tai Hikuroa Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – basketball
HINEAHUONE – Senior Māori Sportswoman of the Year
Fiona Bourke (Ngāti Kahungunu) of Cambridge – rowing
TE TAMA-Ā-TANENUIĀRANGI – Senior Māori Sportsman of the Year
Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – wood chopping, power sawing
RONGOMARAEROA – Albie Pryor Memorial Māori Sports Person of the Year (Joint Winners)
Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – wood chopping, power sawing
Tai Hikuroa Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – basketball