Tonight we celebrate some of the most accomplished athletes in Te Ao Māori. Here is a list of the winners.
SUPREME SPORTS AWARD - Rongomaraeroa
- Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING
- Noeline TAURUA (Ngāpuhi) NETBALL
MĀORI SPORTS HALL OF FAME RECIPIENTS – Te Whare Matapuna o Te Ao Māori
- RUGBY LEAGUE - Kevin Ronald Tamati BMM (Ngāti Mutunga, Ngāti Kahungunu), Howie Kevin Tamati MBE (Te Atiawa, Ngāti Mutunga, Ngāi Tahu), Ruben James Wiki ONZM (Te Aupōuri, Ngāti Hāmoa).
- RUGBY - Dr Farah Rangikoepa Palmer ONZM (Ngāti Maniapoto, Ngāti Mahuta).
- RUGBY/NETBALL - Louisa Hareruia Wall (Ngāti Tūwharetoa, Waikato).
- BASKETBALL - Judge John Enoka MacDonald (Rangitāne, Ngāti Raukawa).
INDIVIDUAL MĀORI WORLD CHAMPION RECIPIENTS
- TAE KWON DO - Janae Whakarau (Ngāti Ruanui, Ngāti Raukawa).
- BMX - Jessie Smith (Ngāti Whātua, Ngāpuhi, Ngāi Tāmanuhiri).
- DARTS - Darren Herewini-Te Kani (Ngāti Porou, Ngāti Ruahine).
- CANOE RACING - Lisa Carrington (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou).
- SWIMMING - Erica Fairweather (Ngāi Tahu).
MĀORI IN WORLD CHAMPION TEAMS RECIPIENTS
- WOOLHANDLING Sheree Alabaster (Ngāpuhi), Pagan Karauria (Ngāti Kahungunu).
- WAKA AMA J19 AOTEAROA WOMEN'S TEAM
Gaibreill Wainohu (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Kahungunu), Rangi-Riana Williams (Ngāti Porou), Makayla Timoti (Ngāi Tūhoe, Te Arawa, Ngāti Whakaue), Kyra Mita (Ngāti Tūwharetoa, Ngāti Tahu), Kelsey Teneti (Ngāti Porou, Te Whānau a Apanui), Ariata Kutia (Ngāi Tūhoe), Khobe Paretoa (Ngāti Pikiao, Maniapoto, Ngāpuhi).
Winner Senior Sportsman - Te Tama-ā-Tanenuiārangi
- Aaron SMITH (Ngati Kahungunu) RUGBY
Winner Senior Sportswoman - Hineahuone
- Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING
Winner Junior Sportsman - Te Tama-ā-Ranginui
- Tuhoto-Ariki PENE (Te Arawa) MOUNTAIN BIKING
Winner Junior Sportswomen - Tamāhine-ā-Papatūānuku
- Erica FAIRWEATHER (Ngāi Tahu) SWIMMING
Winning Coach - Maru ō Tūmatauenga
- Noeline TAURUA (Ngāpuhi) NETBALL
Winning Sports Team – Ngā Ika a Whiro
- NZ WOOLHANDLING TEAM
Winner Sportsperson with a disability – Te Toi Huarewa
- Cameron LESLIE (Ngāpuhi) PARA SWIMMING, WHEELBLACKS
Winner Sports Administrator – Māui Tikitiki-a-Taranga
- Tiki Edwards (Te Whakatōhea, Ngāti Raukawa, Ngāti Tūwharetoa) Māori Rugby
Winner Umpire/Referee – Te Aratiatia
- Ben O'KEEFFE (Ngāpuhi, Ngāti Whātua) - Rugby World Cup 2019 Referee.
Winner Skills Active Scholarship
- Paris LOKOTUI (Ngāi Tahu, Ngāpuhi)
Winners Next Generation Scholarship
- Sharon HAWKE (Ngāti Whātua)
- Dave Harriman (Ngāti Whātua)